Proljetna prehrana u Ayurvedi

Novi blog povodom prvog dana proljeća!

Prva asocijacija na proljeće je obično buđenje, priroda, inspiracija, kreativnost…no nekima uz to dolaze i alergije, problemi sa sinusima te manjak energije. Stoga s vama dijelim neke savjete koji će vam možda pomoći da vam ovo proljeće bude ugodnije.

Ako ste čitali prijašnje blogove, sjetit ćete se da sam spominjala Kapha doshu (voda+zemlja) koja je akumulirala u nama tokom zime. Porastom temperature, elementi vode i zemlje (voda+zemlja = blato u prirodi / = sluz u tijelu), počinju se “topiti” i izlaziti na površinu. U većini slučajeva, od tuda problemi sa viškom sluzi. Zapravo, to ne mora biti nužno loše! Tijelo je inteligentno i samo se počinje čistiti od viška sluzi koja je akumulirala tokom zime, najčešće zbog previše Kapha hrane, nedovoljnog kretanja ili oslabljenog imuniteta. Osim sluzi, težina elemenata vode i zemlje može biti uzrok gomilanju kilograma ili zadržavanju tekućine u tijelu.

Kapha prehrana

Prvo na što obraćamo pažnju je prehrana. Od teške zimske hrane, koja nam je služila da nas dobro prizemlji i zagrije, postepeno prelazimo na nešto lakšu hranu koja će nam pomoći da se za vrijeme proljeća i ljeta osjećamo lagodnije u tijelu i umu.

Važno je napomenuti da su preporuke koje slijede generalne (sezonske) te da NE vrijede za svih – one će ovisiti o Vašem trenutnom stanju, potrebama tijela i stilu života – stoga ih nemojte slijepo slijediti. Drastične promjene u prehrani često nisu zdrave i održive, stoga je pametnije promjene uvoditi postepeno. Ako imate određenih problema sa zdravljem, prije svake promjene važno je konzultirati se sa stručnom osobom. 

Obzirom da se Ayurveda bazira na principu suprotnosti za dovođenje zdravlja u balans, u ovo doba godine slijedimo tzv. anti – Kapha prehranu. Iako, kada pogledamo listu preporučenih namirnica, shvatit ćemo da zapravo slijedimo Prirodu, odnosno, jedemo ono što je trenutno u sezoni – točno te namirnice će nam pomoći da se rješimo viška sluzi, vode ili kilograma (ako je nešto od navedenog naš slučaj) što su česti disbalansi Kapha doshe.

Prije nego krenemo na namirnice koje trebamo uvrstiti, važno je da smanjimo konzumaciju namirnica koje imaju kvalitete vode i zemlje: hladno, ljepljivo, teško, masno i sluzavo. To su najčešće namirnice slatkog, slanog i kiselog okusa. 

Proljetna prehrana – koje namirnice izbjegavati?

  1. Hladne mliječne proizvode (sir, vrhnje, jogurt…). Ako povremeno pijete mlijeko, odaberite nepasterizirano domaće, te ga prokuhajte sa malo začina koji vam paše: kurkuma, đumbir ili klinčić + cimet. 
  1. Teška, masna hrana (crveno meso i suhomesnati proizvodi, fast food). Ako ga jedete, odaberite bijelo meso, nemojte ga jesti hladnog i u slatama, već ga dobro skuhajte sa začinima. U ovo vrijeme idealno je smanjiti unos mesa i povećati unos biljnih proteina (mahunarke – grahorice, prerađevine od soje – umjereno).
  1. Pšenično brašno, bijeli šećer, “teške” slastice te namaze od orašida. Bilo koje drugo brašno može (pir, heljda, kukuruz), prirodni zaslađivači (med, agava) i zdrave slatice. Umjerenost je ključ.
  1. Alkohol, hladni napitci, sladoled, zaleđena i konzervirana hrana, kisela hrana, smoothiji i svježe voće koje nije “naše” sezonsko (naranča, ananas, banana, avocado, mango…)
  1. Povrće koje još nije/više nije u sezoni (tikvice, krastavci, rajčica, batat…)

Proljetna prehrana – koje namirnice uvrstiti u jelovnik?

U rješavanju viška proljetne Kaphe iz tijela mogu nam pomoći određene žitarice, mahunarke, zeleno lisnato povrće, kupusnjače, određeni čajevi i biljke te začini. Uglavnom je riječ o gorkim, ljutim i trpkim okusima.

Povrće

Što se tiče povrća, ne moramo previše mozgati, dovoljno je da odemo na tržnicu kod onih ljudi koji imaju samo sezonsko povrće: šparoge, brokula, cvjetača, kelj, kupus, mladi luk, poriluk, matovilac, rukola, zelena salata, prokulice, koraba, bijela repa, blitva, špinat, peršin, zeleni grašak, mrkva i slično. Krumpir isto dolazi u obzir.

Voće

Umjesto banana, avocada, manga i svježih datulja koje su postale podosta popularne na našim područjima, stavljamo fokus na suho voće koje je idealno za Kaphu. Umjerena konzumacija suhih grožđica, šljiva i marelica će rijetko kome raditi probleme (bez obzira na konstituciju), pogotvo ako se jedu uz sjemenke (namočene i popržene), koje bi u ovom predjelu godine bili bolji izbor od orašastih plodova.

Žitarice 

Od žitarica možemo dati prednost ječmu, heljdi, kukuruzu, raži, kvinoji i amarantu; te nešto umjerenije basmati riži i prosu. 

Mahunarke

Sve mahunarke dolaze u obzir: sve vrste graha (kod nas manje poznati: adzuki grah, mungo grah), sve vrste leće, suhi grašak i umjereno – slanutak te prerađevine od soje (poput tofua). Naravno, količina ovisi o vašem kapacitetu probave i kombinaciji s drugim namirnicama.

Začini i zaslađivači

Svi začini dolaze u obzir (osim ako imate nekakvu upalu u organizmu – tada pažljivo sa začinima!). Ukoliko već znate da pretjerujete, pokušajte manje soliti hranu. Od zaslađivača je sada idealno konzumirati med.

Ako Vas je ovaj tekst inspirirao da uvedete promjene u svoj jelovnik – činite to postepeno, s mjesta u kojem slavite prirodu i njene proljetne plodove; a ne s mjesta drastičnih restrikcija u prehrani, nakon kojih često poremetimo rad probave i osjećamo se neprizemljeno. 

Hvala na čitanju i uživajte u proljeću!